Rozhovor so zakladateľom športového klubu LASOSPORT

 
 
 

TOP 15 otázok

Rozhovor s Ladislavom Sovincom, zakladateľom športového klubu LASOSPORT

1. Pre koho je táto stránka určená?

Je určená pre ľudí, ktorí chcú začať športovať a stále sa na to neodhodlali alebo pre tých, ktorí už športujú a chcú sa zlepšiť. Tak isto je určená pre rodičov, deti a mládež, ktorí hľadajú možnosť ako a kde kvalitne a zmysluplne športovať.

2. Priblíž nám teda, o čo sa s tvojim klubom LASOSPORT snažíte?

Našou snahou je ponúkať naozaj všetkým možnosť využívať a tráviť volný čas s cieľom podávať výkon, dosahovať výsledky, mať radosť z pohybu a športovať pre seba alebo tím! K tomu nie je potrebné športovať vrcholovo a trénovať 4 x do týždňa, tam je totiž veľká šanca, že dieťa z družstva vyradia, lebo nespĺňa niekoho predstavy... Keď som hrával ako 17 ročný v Nemecku, tak na jedných majstrovstvách hral náš team (a vyhral) proti Dirkovi Nowitzkému a nikto ani len netušil, že raz bude z neho jeden z najlepších hráčov NBA...

3. Koľko máš rokov a ako si spomínaš na svoje školské roky, ktorý vyučovací predmet si mal najradšej? 

Mám 34 rokov a na škole som vždy mal najradšej Zemepis, Nemčinu, Prírodopis a samozrejme Telesnú výchovu.

4. Kde si aktívne športoval?

Skúšal som hokej, tenis, chcel som hrať futbal ale nakoniec som začal s basketbalom. Basketbal za Inter som hral až do 19-tich. Neskor som hral 1. ligu na Slovensku a 2. ligu v Nemecku. Teraz hrávam už len pre zábavu s kamarátmi.

6. Kto Ťa priviedol k basketbalu? 

K športu nás viedol otec a keď som mal 7 rokov, sedel som "na Interi" v rozcvičovni, kde môj brat trénoval... Išiel okolo Gustáv Hermann (bývalý majster Európy a v tom čase tréner mládeže) a opýtal sa ma prečo netrénujem. Povedal som, že som ešte mladý, a že sa len pozerám na brata. Na to mi povedal: "Nevadí, nabudúce si dones veci a môžeš začať trénovať", a tak aj bolo.

7. Aké boli Tvoje prvé  kroky a kde si s basketbalom začínal?  

Začal som ako 7 ročný a odvtedy som trénoval a hrával väčšinou s o 3 až 4 roky staršími chalanmi. Veľmi ma ale tešilo a motivovalo, že som nikdy nepatril k najslabším... Až neskôr som hrával s mojimi rovesníkmi.

8. Čo pokladáš za svoj najväčší športový úspech?  

Zahrať si v reprezentácii Slovenska v kadetoch a junioroch, stať sa 2x Majstrom Slovenska v žiakoch. Byť vyhláseným za najlepšieho hráča, čo je pre každé dieťa obrovskou motiváciou. Keď som mal 17 rokov, stali sme sa Majstrami Nemecka, bol to super zážitok. V mužskej kategórii hrať 2. Ligu v Nemecku a víťazstvo v Nemeckom Pohári. Zaujímavou skúsenosťou bola aj účasť v kempe pre 1. Bundesligu.

A samozrejme teraz pri amatérskom športe, absolvovanie polmaratónu a olympijského triatlonu v roku 2012.

9. Mal si nejaký „idol“ a za aké mužstvo si chcel hrávať?

Idol som nemal, obdivolval som všetkých vynikajúcich hráčov, jedným z nich bol určite Michael Jordan, v tenise Ivan Lendl a v hokeji Dominik Hašek. A vždy som chcel hrať v NBA! (úsmev)

10. Aký je Tvoj názor na momentálnu situáciu v Slovenskom basketbale? 

Bolo by to nadlho, ale každopádne si myslím, že sa nič podstatné za posledných 20 rokov nezmenilo!!! V nedávnej minulosti sa sezónu čo sezónu kupovali tretotriedni zahraniční hráči, ktorí slovenskej lige len uškodili a to tým, že udusili skoro všetky talenty a nádejných hráčov. Títo mladí buď nedostali šancu alebo boli tak znechutení, že s basketbalom úplne skončili! A je ich naozaj veľmi veľa, boli to mladí talentovaní hráči, ktorí boli ochotní hrať aj zadarmo, trebalo im však dať dostatočný priestor. To platí aj dnes! Momentálne znášame následky toho, čo sa za 20 rokov napáchalo. Bola to maximálna ignorancia a absolútny alibizmus funkcionárov a trénerov, ktorí takto kryli svoje neúspechy a neschopnosť. Žiaľ ešte aj dnes sa táto situácia opakuje! Ďalším príkladom je zdevastovaný stav SBA a okolitých organizácií. Myslím si, že bude trvať veľmi dlho, pokiaľ sa podarí vybudovať "niečo" nové!   

11. Koho radíš medzi najlepších basketbalistov na svete?

Dream Team I. Team USA, ktorý hral na Olympiáde v Barcelone 1992.

12. Na akej vysokej škole si študoval?

Študoval som na FiF UK a FTVŠ UK a rok som študoval na Univerzite v Nemecku.

13.  Ako športovec si trávil asi veľa času tréningom. Ako si to spájal so školu, rodinou, priateľmi?

Na tréningy som si chodil oddýchnuť. Keď ma bolela hlava zo školy, išiel som na tréning a vrátil som sa domov plný energie. S kamarátmi som sa stretával pravidelne a s rodinou tiež, žiadny problém. Je ale rozdiel hrať aktívne a hrať profesionálne, ja som čisto profesionálne nikdy nehral.

14.  Robíš aj iné športy okrem basketbalu?

Robím asi všetky bežné športy, ktoré si viete predstaviť. Mám rád všestrannosť, momentálne sa venujem amatérskemu triatlonu, čiže veľa plávem, behám a bicyklujem. V zime rád lyžujem a korčuľujem.

15.  Čo by si odkázal všetkým našim mladým a nádejným športovcom? 

V prvom rade začať s akýmkoľvek športom a čo najskôr, potom vydržať aj počas strednej školy. Tu žiaľ veľká väčšina mladých končí s aktívnym a dokonca aj s rekreačným športom. Je to opäť chyba systému a nedostatok možností športovať aktívne a na úrovni, ale nie profesionálne. My sa s projektom LASOSPORT budeme snažiť tento deficit vyrovnať. Čím väčšiu základňu športovcov budeme na Slovensku mať, tým je väčšia šanca, že sa nám podarí nájsť talenty. Talentované deti totiž máme. Treba im dať šancu a priestor!

 

Fototermín - majstri Nemecka po rokoch...